Byta till Daloc Säkerhetsdörr

Funderar du på att byta till säkerhetsdörr i din lägenhet eller i föreningen?

Att få känna sig trygg i sitt hem är oftast anledningen till att man byter till säkerhetsdörr i sin lägenhet, men idag byter man till säkerhetsdörrar över hela landet för att få en bättre, tystare och samtidigt även tryggare boendemiljö.

På daloc.se finns fakta och information om Daloc Säkerhetsdörr och du kan även läsa mer om hur ett dörrbyte i befintliga lägenheter och flerbostadshus utförs på bästa sätt.

Säkra dörrar sedan 40-talet

Familjeföretaget Daloc tillverkar och säljer klassade dörrar som skyddar människor och egendom mot brand, ljud, inbrott mm, och vi är idag Skandinaviens främsta tillverkare av branddörrar, ljuddörrar och säkerhetsdörrar av stål och trä. I vårt breda sortiment av klassade dörrar finns trädörrar och ståldörrar som både uppfyller estetiska önskemål och olika klassningskrav. Faner, laminat eller målat, med eller utan mönster, valfriheten är stor när det gäller våra dörrars utseende.

Vår kunskap och kompetens är ett stöd genom hela byggprocessen för med över 70 års samlad erfarenhet av utveckling och försäljning av klassade dörrar har vi den kunskap som behövs för att rätt dörr ska användas vid rätt tillfälle.

Med Daloc vet du att du föreskriver och köper slitstarka dörrar som kommer att hålla och se fräscha ut i många år.

En kontakt för alla klassade dörrar, bekvämt eller hur?


Dalockoncernen

Närmaste vägen till rätt produkt

Daloc är en väletablerad svensk industrikoncern med ett flertal bolag
vars produkter och tjänster kompletterar varandra väl.

Så här kommer du i kontakt med oss:

Säkerhetsdörrar, ståldörrar, trädörrar och stålpartier

Daloc

Skandinaviens största och ledande tillverkare av branddörrar, ljuddörrar och säkerhetsdörrar i stål och trä. En kontakt för ståldörrar och trädörrar, bekvämt eller hur?

www.daloc.se
0506-190 00
0506-191 19 (fax)
daloc@daloc.se
Daloc AB
Box 43
545 21 Töreboda

Daloc i Norge och Danmark:
www.daloc.no
www.daloc.dk


Exklusiva trädörrar
och glaspartier

Orresta

Tillverkar och säljer exklusiva fanerade trädörrar, som bygger på testade och godkända Dalockonstruktioner, samt kundanpassade glaspartier. Läs mer om Orresta Dörr och produkterna på orrestadorr.se.

www.orrestadorr.se
021-31 00 40
021-31 00 59 (fax)
info@orrestadorr.se
Orresta Dörr AB
Snickerivägen 2
725 96 Västerås


Dörrbyten i bostadsrättsföreningar

Secor

Secor är ett bolag i Dalockoncernen som monterar säkerhetsdörrar i hela Sverige. Vill du veta mer om Secor och dörrmontage kan du besöka secor.se eller ringa 020-440 450 så kopplas du automatiskt och gratis till närmaste Secorkontor.

www.secor.se
08-549 047 90
08-645 33 48 (fax)
secor@secor.se
Secor AB
Rosenlundsgatan 29A
118 63 Stockholm


Support

Vi hjälper dig att välja rätt dörr och beslagning för aktuell miljö.

Du är alltid välkommen att kontakta oss när du har frågor eller undrar över något.


För ARKITEKTER

Har du frågor?

Direktlinjen 020-33 44 33 är till för att du som arkitekt eller konsult enkelt ska få svar på frågor som dyker upp när du jobbar med våra branddörrar, ljuddörrar och säkerhetsdörrar.


Arkitektsupport

Vår arkitektsupport är till för att du snabbt och enkelt skall få svar på de frågor du stöter på i projekteringsarbetet.

Gå till Arkitektsupporten»


För BYGGARE och ÅF

Kundsupport

Vill du nå någon på Daloc för att få svar på dina dörrfrågor ringer du 0506-190 00 eller skickar ett mejl till daloc@daloc.se.

Du kan även kontakta någon av dina kontaktpersoner i ditt distrikt via deras kontaktuppgifter nedan.

Karta över Dalocs säljdistrikt

Norr

Magnus Andersson
tf Distriktsansvarig

0506-190 25
magnus.andersson@daloc.se

Albin Sunesson

0506-190 20
albin.sunesson@daloc.se

Madeleine Bengtsson

0506-190 44
madeleine.bengtsson@daloc.se

 

Ost

Christoffer Lundström
Distriktsansvarig

0506-190 08
christoffer.lundstrom@daloc.se

Sebastian Strid

0506-190 26
sebastian.strid@daloc.se

Lars Andersson

0506-190 28
lars.andersson@daloc.se

Markus Gotin

0506-190 42
markus.gotin@daloc.se

 

Stockholm

Mathias Lindquist
Distriktsansvarig

0506-190 18
mathias.lindquist@daloc.se

Lisa Appelgren

0506-190 15
lisa.appelgren@daloc.se

Rasmus Fogelström

0506-190 21
rasmus.fogelstrom@daloc.se

Mats Andersson

0506-190 14
mats.andersson@daloc.se

 

Väst

Conny Eriksson

Distriktsansvarig
0506-190 39
conny.eriksson@daloc.se

Lisbeth Ottosson

0506-190 47
lisbeth.ottosson@daloc.se

Robin Lindgren

0506-190 36
robin.lindgren@daloc.se

Anders Sahlin

0506-190 33
anders.sahlin@daloc.se

Malin Johansson

0506-190 23
malin.johansson@daloc.se

 

Syd

Niklas Pettersson

Distriktsansvarig
0506-190 17
niklas.pettersson@daloc.se

Daniel Kling

0506-190 49
daniel.kling@daloc.se

Henrik Kjellberg

0506-190 37
henrik.kjellberg@daloc.se

Daniel Larsson

0506-190 22
daniel.larsson@daloc.se

 

Försäljningschef

Magnus Andersson

0506-190 25
magnus.andersson@daloc.se

 


För BRF och ANVÄNDARE

Byta till säkerhetsdörr?

Läs mer om dörrbyte i flerbostadshus här. Du kan även ta kontakt med Secor, som är ett bolag i Daloc- koncernen, som monterar säkerhetsdörrar i hela landet genom att ringa 020-440 450.

Joakim Bengtsson
Affärsområdesansvarig
0506-190 52
joakim.bengtsson@daloc.se

Maria Henricson
Innesäljare
0506-190 53
maria.henricson@daloc.se

Frågor om montage

Secor är ett bolag i Daloc- koncernen som monterar säkerhetsdörrar i hela landet.

Om du har frågor om dörrmontage eller vill ha ett pris på ett dörrbyte kan du ringa 020-440 450 så kopplas du automatiskt och gratis till närmaste Secor-kontor.


Dokumentation

Ladda ner dokumentation

Här kan du hämta typgodkännande, monterings-anvisningar och andra dokument i pdf-format.


BIM-filer

Ladda ner BIM-filer för våra mest sålda dörrar i vårt sortiment av brand-, ljud och säkerhetsdörrar, däribland våra säkerhetsdörrar Daloc S33 och Daloc S43.

Ladda ner BIM-filer


Låsplacering

Följande A/B-mått gäller för låsplacering i våra trädörrar och ståldörrar.

B-mått från gångjärnssida till centrum låskista.

Dörrar tillverkade från 1/1 2015
T10
T15
T16
T17
A=41, B=20
A=41, B=20
A=41, B=20
A=41, B=20
T21
T24
T25
A=41, B=20
A=41, B=20
A=41, B=20
T34
T40
T60
A=62, B=20
A=62, B=20
A=62, B=20
S20
S30
S32
A=47, B=22
A=58, B=33
A=58, B=33
S33
S40
S43
Y43
S44
S63
A=58, B=33
A=58, B=33
A=58, B=33
A=58, B=33
A=58, B=33
A=58, B=33
S50
S52
S53
S54
A=105, B=33
A=105, B=33
A=105, B=33
A=105, B=33
S60
S66
S81
S93
A=54, B=27
A=54, B=27
A=48, B=24
A=58, B=31
T10
T15
T16
T17
A=48, B=23
A=48, B=23
A=48, B=23
A=48, B=23
T21
T24
T25
A=48, B=23
A=48, B=23
A=48, B=23
T34
T40
T60
A=62, B=23
A=62, B=23
A=62, B=23
S20
S30
S32
A=47, B=22
A=58, B=33
A=58, B=33
S33
S40
S43
Y43
S44
S63
A=58, B=33
A=58, B=33
A=58, B=33
A=58, B=33
A=58, B=33
A=58, B=33
S50
S52
S53
S54
A=105, B=33
A=105, B=33
A=105, B=33
A=105, B=33
S60
S66
S81
S93
A=54, B=27
A=54, B=27
A=48, B=24
A=58, B=31